Rehabilitace pohledem rehabilitovaného

I když co do počtu operací je ze mě již matador, žádný z podstoupených zákroků zatím nevyžadoval rehabilitaci a nebo se páni doktoři shodli, že by byla k ničemu. Koleno, jakožto první operovaná část pohybového aparátu se takového postoje naštěstí nedočkalo a tak jsem se mohl důvěrně seznámit s některými metodami rehabilitace. Nebudu popisovat, jak jsem se převlékal v šatně a přejdeme rovnou k věci.

Magnetoterapie

Vezměte si doma pilku a z odpadního potrubí uřežte novodurovou trubku s průměrem cca 1 metr a přibližně stejné délky. Lehněte si na postel, protáhněte trubkou nohy a ležte 25 minut. Přesně takto vypadá fáze rehabilitací zvaná magnetoterapie, která se podle mě jen k tomu, aby Vám před dalším cvičením klesl tlak. Prostě jen ležíte, nohy v trubce a pokud jste si ji před použitím umyli, máte stejný (žádný) pocit jako já na drahých rehabilitacích.

Elektroléčba

Elektroléčba je již o něco málo zábavnější forma rehabilitace. Alespoň pro pozorovatele. Při jejím vykonávání Vám sličná sestra přisaje na koleno dvě elektrody (mají na sobě namočenou houbu jako v zelené míli) a následně nastaví maximální snesitelnou hladinu elektrického proudu, který Vám proudí svaly a napíná je. Bohužel samotné nastavení je dost individuální věc a tak se může stát, že ve chvíli nastavování Vám přijde snesitelné více, než jste pak schopni vydržet následujících třicet minut. Ruku na srdce Vy ješitní chlapi, kdo by během úkonu řekl sestřičce aby přišla a ubrala na intenzitě? Nikdo! A tak si tam ležíte a trpíte jako ten černoch (jen máte výhodu v podobě namočené houby). Naopak nevýhodou pro Vás je, že to ještě pořád není konec.

Lymfodrenáž

Dle mého názoru je toto nejzábavnější část rehabilitací. Lymfodrenáž je masáž, která má za úkol obnovit a zvýšit oběh lymfy. Tudíž navodit správnou funkci lymfatického systému. V praxi to pak vypadá tak, že Vás oblečou do obrovských kalhot, ze kterých trčí desítky hadiček. Položíte se na lehátko a sestra spustí navolený program. Moje lymfodrenáž sestává ze dvou programů. První z nich mi masíruje oblast břicha (i když si nemyslím, že by v mém případě šlo o lymfatický otok :-)) a druhý nohy.

Celkově si lze takovou masáž představit tak, jako by se Vám senilní bezzubý žralok v důchodovém věku snažil ukousnout dolní část těla. Zmíněnými hadičkami je do kalhot pod nemalým tlakem vháněn vzduch, který postupně nafukuje a vyfukuje různé části skafandru v přesně daném pořadí. Není to nepříjemné, když zrovna nesežerete šest knedlíků k obědovému guláši, jak jsem to před první návštěvou udělal já. To pak máte pocit, že Vás ten skafandr vymačká jako Vy po ránu zubní pastu.

Masáž a posilování

Masáž je sama o sobě příjemná věc a když ji k tomu provádí šikovná sestra, se kterou se dá i pokecat, je to vrchol luxusu. Posilování je pak velmi různorodá činnost. Od cvičení na balónu, přes nemálo kilometrů na rotopedu až po držení rovnováhy na nestabilních plochách. To vše obohaceno o protažení na začátku a konci posilování je příjemným završením rehabilitačních hodin.

Uvidíme, co mne čeká dál …

Kategorie:
Komentáře

1 Komentáře.

  1. Štverec

    do posledniho pismenka souhlasim s tim, jak jsi popsal elektrolecbu:D!!!

Okomentovat