Vánoce? Ne, děkuji!

Vánoce jsou svátky klidu, míru, pohody a vzájemné lásky.

Pokud pro Vás úvodní věta tohoto článku platí, máte u mě plusový bod a pokračujte na odstavec za čárou. Vy ostatní se možná ztotožníte s mým názorem a postavíte se nesmyslné tradici čelem.

Od doby co je mi, alespoň částečně, umožněno organizovat si svůj život sám, bráním se Vánocům jak to jen jde. Nejenže úvodní věta neplatí odhadem u 80% obyvatel, ale ještě se i oni tváří, že jsou ti praví na oslavu Vánoc a rozdávání lásky. Díky mé několikaleté praxí v supermarketu jsem se naučil podívat se na Vánoce z úplně jiného úhlu, tady Vám svůj názor shrnu.

 1. Vánoce nemají s mírem nic společného. Všude kolem nás jsou nasraní lidé, kteří nemohli v centru zaparkovat, nesehnali hledané dárky, jejich soused koupil více šunky pro návštěvy a nebo nedostali úvěr na chtěnou věc.
 2. Lidé se nebojí zadlužení kvůli dárkům – a to především ti sociálně slabí. Co je to za Vánoce, když se pak za ně trpí celý rok a s trochou hloupých náhod je v sázce i střecha nad hlavou?
 3. Proč lidé tolik nakupují? Je opravdu nutné se přes Vánoce tak nelidsky přejídat, nebo je to jen na důkaz toho, že oni na to mají a jejich soused ne? Nehledě na to, že obžerství je hřích.
 4. Drahé dárky se staly standardem. Je jednodušší koupit bližnímu svému něco lesklého nebo supermoderního, než se pár dní či týdnu lopotit s vlastním výrobkem. Na druhou stranu dítě, které po rozbalení dárků nevyjde z domu s novým mobilem, nebo mp3 přehrávačem jako by nebylo.
 5. Vánoce jsou oslavou narození Ježíše Krista a i když bylo jeho početí neposkvrněné (tzn. bez prvotního hříchu), určitě oslavy narození nezačaly tak brzo, jako reklamní kampaně obchodních domů a dalších firem.
 6. Ježíš Kristus je biblická postava a i když je o něm slyšet i dnes z mnoha stran, jedná se o ústřední postavu křesťanství a ateisté, kterých je plný národ (podle statistik až 75%), nemají s tímto člověkem nic společného. Konáte snad alespoň jednou za život pouť do Mekky? Znáte snad alespoň tu nejkratší formulku Buddhovy životní filosofie? Znáte snad Brahmu, Višnu a Šivu? Ne!
 7. Štědrý večer je završením křesťanského adventu a večere na jeho konci má být skromná a tradiční. Opravdu je?
 8. Říkáte lidem kolem sebe, kteří se někdy pouze na Vánoční svátky sejdou pohromadě, opravdu co si myslíte? Nebo je to jen přetvářka a lež co kromě vůně jídla plní naše domovy?
 9. Provádíte kromě večeře ještě další tradice? Znáte jejich původ a podstatu? Nebo se věnujete něčemu co s křesťanstvím nemá nic společného, jako pojmenování adventních neděli jako železná, bronzová, stříbrná a zlatá?
 10. Máte opravdu rádi a chcete se vídat s lidmi, které o Vánocích vídáte? Pokud je Vaše láska k nim tak silná a upřímná, není nejmenší problém vídat je i během roku. Naopak pokud je rádi nemáte, není nejmenší problém nevídat je vůbec.

O materialistickém a pokryteckém pojetí Vánoc bych mohl pokračovat donekonečna. Protože jsou mezi námi lidé, kteří jsou schopní pojmout Vánoce stejně neobjektivním, lživým a extrémním způsobem, udělal jsem naprosto totéž z druhé strany. Vánoce neslavím, jejich vliv se mě nijak nedotýká, Štědrý den je naprosto obyčejný den a nehodlám se před ostatními přetvařovat. Nevěřím sice, že jsem ve společnosti natolik oblíbený, aby se někomu za mě chtěli utrácet peníze, ale náhoda je blbec. Proto všechny čtenáře a přátele varuji: Dárky v jakékoli podobě nepřijímám a sám za ně neutratím ani korunu (ani sekundu času). Pokud mi bude něco násilím vnuceno, obohatí to obsah kontejneru.


 

Dočetli jste se až sem a stále si myslíte, že je můj postoj příliš extrémní a názory vyhraněné? Dobrá tedy. Každý alespoň částečný křesťan musí umět odpovědět na následující otázky, které se Vánoc bezprostředně týkají a jejich zodpovězení napomáhá vysvětlit, proč a jak se Vánoce vůbec slaví.

 1. Kdy a kde se narodil Ježíš Kristus?
 2. Bylo místo jeho narození i místem domova jeho rodičů?
 3. Proč se vlastně narodil ve chlévě?
 4. Existovaly Vánoce (zimní oslavy) ještě před ním?
 5. Kdy je vlastně začátek a konec Vánoc?
 6. Proč se na Vánoce staví vánoční stromek?
 7. Je stavění stromku křesťanský zvyk?

Samozřejmě by se dala vymyslet spousta dalších otázek ať už celosvětového měřítka nebo jen těch národních. Znáte odpovědí? Slavíte přece jeho narozeniny, takže by jste měli. Odpovědi si samozřejmě zvládne najít každý sám, ale pokud se mi bude chtít, napíši sem, co si pamatuji a jak to vidím já. Do té doby si ve frontě u pokladny trapte své mozkové závity a pokud nenaleznete odpovědi, zeptejte se sami sebe, jestli jsou Vánoce skutečně pro Vás to pravé a důležité.

Kategorie:
Komentáře

4 Komentáře.

 1. P.S.

  U nás v rodině se svátky slavili protože jsme byli malí a tak nás o to rodiče nechtěli připravit (no sám uznej vysvětluj malému děcku proč všichni jeho kamarádi slaví ten supr svátek při kerém jí furt sladké a ještě za to dostane dárky ač celý rok zlobil xD a on by to neměl mít). A teď když jsme velcí to slavíme kvůli toho že prarodiče už jsou moc staří a starého psa novým kouskům nenaučíš a hlavně aspoň jeden den v roce vidí své milované děti a vnoučata pohromadě. Jinak celá rodina jsme ateisti takže myslím že stím tenhle svátek už za tu dobu už nemá co dělat….kor navíc když zapátráš v historii tak oni se o tu pravost svátků neustále dohadují kdo s tím slavit ten či onen den přišel první.

 2. Bezproblemu vsechny otazky jsem zodpovedel a to se nepovazuji za krestana. Je uplne fuk, proc a proco a za co se Vanoce slavi, vzdy v minulosti byly svatky, dny, ktere proste byly pro lidi nejak vyznamne a nezalezi na tom, zda-li vsici vedeli proc a co slavi.

  Tvuj postoj je vice nez proste jen sebeomluvny. Snazis se spis jen omluvit sam sebe a svoji mimoproudovost. Coz je v poradku, ale nevymlouvej si to tim, ze vlastne VETSINA nevi co slavi a ze nejsme krestane.

  • frenzy

   Pokud jsi zodpověděl všechny otázky, jsi na tom se znalostí křesťanství víc než dobře a možná by mě tvé odpovědi i zajímaly.
   Svátky a významné dny samozřejmě provázejí celé lidstvo, ale jsem si jist, že povědomí o důvodu oslav bylo v dřívějších časech násobně větší než je dnes. Například pohanské oslavy slunovratu a oslavování jednotlivých božstev by se jen těžko prováděly bez znalostí okolností a oslavovaných.
   24% věřících je v poměru k 95% lidí, jenž slaví Vánoce dost málo, takže si troufám mluvit o VĚTŠINĚ.

Okomentovat

Trackbacks and Pingbacks: